PŘÍBĚHY ÚSPĚŠNÝCH ZAHRANIČNÍCH AUTORŮ E-BOOKŮ

Vydáno 1. 4. 2017, 0:00, autor Jan Cempírek

Dnes vám řeknu tři příběhy, které začaly vydáním ebooku. Že je to na Malonáklady.cz nezvyklé téma? Aby bylo jasno, nejsem zavilým nepřítelem e-booků. Sůj pohled na věc vyjasňuji zde v rubrice O nás. Nicméně! Právo na život e-bookům patří a navíc se díky jejich rozšiřování zrodila ve světě již pěkná řádka úspěšných autorů, kteří dnes patří ke špičce … i v tištěných knihách. 

Dnes vám řeknu tři příběhy, které začaly vydáním ebooku. Že je to na Malonáklady.cz nezvyklé téma? Aby bylo jasno, nejsem zavilým nepřítelem e-booků. Ano, nechci podporovat to vnucované rovnítko mezi knihou (to byla, je a bude vždy tištěná záležitost) a e-bookem, což jsou tu více tu méně zdařile vysazené textové soubory. Nicméně! Právo na život e-bookům jistě patří a navíc se díky jejich rozšiřování zrodila ve světě již pěkná řádka úspěšných autorů, kteří dnes patří ke špičce … i v tištěných knihách. Takže u příležitosti Apríla ztrácím na Malonaklady.cz slovo pro e-booky a pro inspiraci dávám k dobru pár jmen ze zahraničí. O tom, jak se z e-psavců zrodily hvězdy současné popové literatury.

Story č.1: Londýnský státní zaměstnanec Antony Ryan (1970) strávil šest let psaním obří fantasy ságy z paralelního středověku. Z jeho klávesnice nakonec vzešla celá trilogie The Raven’s Shadow (Stín krkavce). A dál to běželo jak v hollywoodském trháku: první díl své knihy nabídl desítce nakladatelů, ale všichni ho pochopitelně odmítli. (jinak bychom zde o Ryanovi nepsali, to dá rozumu, protože … ). Ctižádostivý úředník nedbal odmítnutí, vydal svou knihu svépomocí elektronicky a svět co? Padl mu k nohám. V Ryenově životopise se sice nepíše jak se mu skrz e-knihu povedlo, ale povedlo. Dnes se psaním fantasy velmi dobře živí. Nakladatelé, kteří ho odmítli, si uřejmě rvou vlasy a tak to má být. 

 

Story č.2: Oplácaná americká puberťačka a členka amatérské kapely Amanda Hockingová potřebovala peníze na lístky na koncert své oblíbené rockové partičky. Kde je rychle vzít? Rozhodla se, že sepíše romantický příběh, který jí už dlouho ležel v hlavě. Aby neztrácela čas, vydala si příběh jako e-knihu a ta … jistěže, zaujala! Dnes by si Amanda mohla za peníze vydělané na prodeji svých knih nechat uspořádat koncert jen sama pro sebe. Spíš megakoncert, jako autorka už vydělala přes třicet milionů dolarů. Ale dílka to jsou svěží a vtipná. O tom žádná. Protože Amanda potvrdila starou pravdu, že nehledě na marketing, nehledě na štěstí a náhodu, musí mít text aspoň elementární kvality. Amandiny hrdinky už baví i české puberťačky.

Příběh č.3: Tak trochu grafomanský Američan Joe Konrath strávil dvanáct let sbíráním zamítnutí od nakladatelů. Nabídl jim devět svých románů, odmítavých dopisů dostal v součtu víc než pět set. Aspoň to sám tvrdí, ale kdo ví. Co je pravdou je skutečnost, že jako správný Amík udělal z nouze cnost, své knihy vrhl na internet a navíc před deseti lety si zařídil si blog pro samonakladatele. A zejména jeho blog z něj udělal známou osobnost. Z nedoceněného autora se stal dnes největším (a nejbohatším) propagátorem současného samizdatu. O femonéhu samonakladatelství přednáší, pořádá kurzy a … úspěšně tím vydělává. S vydáváním knížek pokračuje. Čtou se, vydal jich kolem třiceti. Na grafomana hezký výsledek, ale slávu a peníze mu zajistil hlavně ten jeho blog.

 

PS: autor textu děkuje za inspiraci Kláře Kubíčkové z MF Dnes a jejímu článku o samonákladových knížkách.  Kláro, děkuji!
 

© 2013 Malonáklady.cz * web design HARPUNA graphics & multimedia