5 DOPORUČENÝCH KNIH O PSANÍ

Vydáno 1. 1. 2017, 0:00, autor Jan Cempírek

Knihkupectví nabízí řadu knih, které pojednávají o spisovatelském řemesle. Některé publikace jsou opravdu skvělé a inspirativní pro každého autora.

Ačkoliv je lehkost tvorby nepochybně darem, stojí každá umělecká profese na pevných řemeslných základech. Spisovatelství není výjimkou. Pro pokročilé autory (ani pro úplné začátečníky) není tak od věci podívat se pod prsty úspěšných a zavedených autorů. Jaké mají zkušenosti ti nejznámnější mistři pera se spisovatelským řemeslem? Na jakých základech stojí dobrý příběh a co dělá knihu čtivou a uvěřitelnou? Na trhu je hned několik knih o fenoménu psaní. Některé ani nestojí za pozornost, jiné vám vřele doporučím k přečtení i k přemýšlení nad řemeslem tvorby psaného slova. Nezáleží, jste-li autoři váhající nad každým slovem nebo grafomani, co chrlí litery jak na běžícím páse. Něco o tvorbě si z níže uvedených knih vezme snad každý tvůrce.Ale mezi námi: ty knihy nenabízí zaručené návody na slávu. Pojednávají o řemesle a autora bestsellerů z vás na počkání neudělají. Nicméně, po jejich přečtení budete zase vědět o psaní něco více a třeba se na své rukopisy podíváte z nového, inspirativního úhlu. 


Kniha č. 1) Umberto Eco, Zpověď mladého romanopisce (Argo, 2013, 1.vydání)  Kniha známého spisovatele (například román Jméno růže) nezapře původní profesi autora jako filozofa a esejisty.  Titul sám je trochu nadsazený, jak mívá Eco ostatně ve zvyku. „Mladým romanopiscem“ totiž tituluje sám sebe, neboť svůj první román vydal až téměř v padesáti letech a považuje se tedy stále za začínajícího autora! Kniha je napěchovaná úvahami o funkci jazyka ve tvorbě příběhu, o tom, kde autor sbírá inspiraci a třeba rovněž rozjímáním nad faktem, že lidi dojímá více fiktivní příběh než skutečná událost.  A proslulý puntičkář se rovněž přiznává:  Když něco vyprávíte, musíte začít jako demiurg, který stvoří svět – svět jež musí být co nejpřesnější, abyste se v něm dokázali pohybovat s naprostou jistotou. Rytmus, styly a dokonce i volbu slov určuje universum, které autor vybudoval a události, které se v něm odehrávají. Latinské pravidlo zní: „Rem tene, verba sequentur“ – nebo-li: „Drž se tématu a slova budou následovat.“ (str. 17)


Kniha č. 2) Stephen King, O psaní (Beta – Dobrovský, 2005, 2.vydání) Ačkoliv je v současné době autobiografická kniha mistra thrillerů Kinga rozebraná, nebude jistě problém ji sehnat v knihovně aspoň na přečtení. Populární americký autor nejen vzpomíná na svou cestu k úspěchu, ale popisuje i svůj šuplík se spisovatelským nářadím. Mezi jeho rady patří například tato: využijte v psaní prostředí, které důvěrně znáte. Jste obyčejný řemeslník a přitom byste rádi napsal dobrou sci-fi? Pak napište příběh instalatéra na kosmické lodi ženoucí se vesmírem.


Kniha č.3) Milan Kundera,  Slova, pojmy, situace (Atlantis, 2014, 1.vydání)  Je jedno, kterou Kunderovu knihu otevřete, ve většině z nich se nachází klíč k psaní jako tvůrčímu procesu. Zde uvedená útlá knížka esejů je vlastně fragmentem v českém jazyku nepublikované knihy Umění románu. Eseje nemají nic společného s nějakým vědeckým povídáním. Kniha je složena z různých krátkých zamyšlení nad lidskými situacemi, tak jak se o to snažil Kundera sám (první část Slova), ale zejména umění románu v průběhu dějin (druhá a třetí část: Pojmy a Situace). Z pohledu zkoumání spisovatelského řemesla nabízí tato knížka zajímavý pohled do způsobů myšlení světového autora.  


Kniha č. 4) Ray Bradbury, Zen a umění psát (Pragma, 1998, 1.vydání) Klasik vědeckofantastické literatury vydal v jednom knižním souboru devět esejů o tvorbě sepsaných v různých letech. V jedné části knihy dává radu: Jsem přesvědčen, že má autorská tvorba drží pohromadě jedinou věcí. Všechno, co jsem kdy dělal, jsem dělal s nadšením, protože jsem to dělat chtěl a dělal jsem to hrozně rád. A zjistil jsem, že všechny dobré příběhy jsou v podstatě jediným druhem příběhu - a tím je příběh napsaný jedincem na základě jeho individuální pravdy. (str.54) Komplikované? Přečtěte si Radburyho knihu. 


Kniha č.5) Markéta Dočkalová, Tvůrčí psaní (Grada, 2006, 1.vydání) Pokud vás shora napsané knihy neuspokojí svou literárně beletristickou formou, sáhněte do literárního manuálu scénáristky Dočkalové. Nedočte se zde sice motivační příběhy slavných literátů, kniha je zaměřena z podstatné části na žurnalistiku. Ale sem tam najdete dobré rady a obecné pravdy i o psaní literatury. Zákony řemesla, o kterých se vyplatí přemýšlet i pokročilému autorovi. Například: Více než polovina úspěchu každého příběhu tvoří dobré zvládnutí postav. Říká se tomu charaktery postav. To neznamená, že se pustíte do popisů! Charaktery se zhmotňují v tom, jak postavy jednají. (str.106) Jednoduché, že? Ale podívejte se do rukopisu, který máte právě teď v šuplíku!

© 2013 Malonáklady.cz * web design HARPUNA graphics & multimedia